Üniversitelere ‘karakol’ istemiyoruz

Untitled 1

Üniversitelerde karakol istemediklerini belirten CHP Gençlik kolları Başkanı Ahmet Ateş yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Polisin ve dolaylı olarak faşizmin en son girmesi gereken yer bilim alanları olan üniversitelerdir. Üniversiteler ülkenin özgürlük alanlarıdır, her türlü düşüncenin serbestçe konuşulduğu, tartışıldığı toplumsal direniş noktalarıdır.
AKP bu tasarı ile on bin polisi üniversitelere sokarak, kendisine karşı giderek yükselen toplumsal muhalefeti susturmak amacındadır. Otoriter ve faşizm kokan yöntemler kullanmayı kendisine hedef olarak gören iktidar, üniversitelerde git gide büyüyen sol hareketlere karşı gardım almış gözükmektedir. Bugün giderek güçlenen öğrenci hareketleri, bununla beraber neo-liberalizme karşı yaratılan ortak cephe, iktidarı korkutmuş ve polisin bu tasarı ile saldırgan bir tavır sergileyeceği açıktır. Bu saldırgan tavrın hata getireceği ve öğrenci hareketlerinin bu noktada başarıyla çıkacağına inancımız tamdır. Muhalefetin odak noktası haline gelmiş olan üniversitelere saldırmak isteyen hükümet, üniversitelerde büyüyecek bir toplumsal direnişe karşı kendince bir önlem alma yoluna gitmektedir. Şu çok iyi bilinmelidir ki bu tasarıyla beraber öğrenci hareketleri, esasında bir kazanım elde etmiş olacaktır. Bundan sonraki süreçte gönlü solda olan bütün öğrenci arkadaşlarımızla polis devletine karşı mücadele etmeyi kendimize bir borç biliyor ve siyasetin merkezine oturttuğumuz özgürlükçü sol anlayış ile üniversitelerdeki arkadaşlarımıza omuz vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Şunu sormak gerekir ki her gittiği üniversitede protesto edilen başbakan ve bakanlar artık kendi polis çemberi içinde mi kampüslere girecekler? Daha dün Reyhanlı’ya giderken kefenimizle yola çıktık diyerek yanına 500 polis alan başbakanın bu korkusu nedendir ki kendine bir polis ordusu kurmak çabası içindedir ve neden bilim yuvalarını da bu korkunun içine dahil etmeye çalışmaktadır” dedi.

Mücadelemizi Sürdüreceğiz
Üniversitelerdeki koruma memurlarının akademik özgürlük ve üniversite özerkliğine karşı yapılan en büyük saldırı olduğunu da söyleyen Ateş, “Polis değil koruma memurları diyen hükümet büyük bir yalanın içindedir. Bu kişiler üniversitede silah taşıyacaklar, delil toplayacaklar, müdahale edeceklerse o zaman polisten farkları ne olacaktır? Üniversite kalıcı bir polis gücü oluşturma düşüncesi dahi akademik özgürlük ve üniversite özerkliğine karşı yapılabilecek en büyük saldırılardan biridir ve hiçbir şekilde haklı olarak gerekçelendirilemez. Bu uygulama ile üniversitelerinin evrensel değerleri törpülenirken; üniversite rektörlükleri, valiliklerin doğrudan yönettiği birer karakola dönüşecektir. Böylece her türlü örgütlenme ve hak arama girişimi ve eleştirel bilgi üretme çabaları polisiye yöntemlerle baskı altına alınacak ve sermaye için dikensiz bir gül bahçesi yaratılacaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Örgütleri olarak da üniversitelerde baskı be uygulama fişleme uygulamalarını sistematik hale getirecek, korku iklimini genelleştirecek ve yaygınlaştıracak bu antidemokratik düzenlemeyi kabul etmiyor, özgür düşünce ve demokratik üniversite adına üniversitelere polisi sokma girişimlerine karşı mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz