UĞUR MUMCU’NUN 21. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI

uğur-mumcu.widec

Tam bağımsız bir Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur gazeteciliğin, laikliğin, demokratlığın simgesi olan Uğur Mumcu’nun hunharca katledilişinin 21. Yılı bugün. Her yıl Ocak ayında olduğu gibi yine bir Adalet ve Demokrasi haftasındayız ve bu yıl da “Devrim Şehidi Uğur Mumcu Ölümsüzdür” diyerek devrimci gazeteci Uğur Mumcu’yu hasretle anıyor ve bu faili meçhul cinayetin işlendiği böyle bir günün 21. yılında ülkemizin o karanlık yüzü ile bir kez daha yüzleşiyoruz.

Faili meçhul cinayetler için parmak oynatmayanların; kitapları, sözcükleri, eylemleri, düşünceleri tutuklattığı bugünde aslında ülkemizde bundan 21 yıl öncesine göre değişen hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha görüyoruz. Dün düşünenleri, konuşanları susturan bir derin devlet vardı, bugün ise muhalifleri, düşünen ve konuşanları gözaltına alıp tutuklayan, ön infaz ile içerde tutarken yıllar süren yargılamalar ile cezaevlerinde adeta işkence eden yeni bir derin devlet var. Bugün Mumcuların, İpekçilerin, Aksoyların, Kışlalıların, Göktepelerin ve failleri hala karanlıkta bekliyor.

Bu cinayetlerin aydınlatılması için hiçbir şey yapmadığı gibi zaman aşımına da göz yumanların yönettiği bu ülkede; belki de bugün Mumcular, İpekçiler yaşasaydı hepsi “içeride” olacaklardı, biliyoruz!

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları olarak, Daha nice Mumcuların yetiştiği ve faili meçhul tüm cinayetlerin aydınlatıldığı bir Türkiye özlemi ile katledilişinin 21. yılında, bir gün bile olsa gerçeği söylemekten vazgeçmeyen ustayı saygı ve hasretle anıyor, 21. Adalet ve Demokrasi haftasında gerçekleri korkmadan konuştuğumuz, çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakabildiğimiz günler diliyorum.

Ahmet ATEŞ
CHP Zonguldak
İl Gençlik Kolları Başkanı

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz