İl Başkanımız Ahmet ATEŞ’in 4 Aralık Madenciler günü Mesajı

529339_323033231122000_304164051_n

Bilindiği üzere 4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ‘’DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’’ Uzun bir süreden beri, ülkemizin belli başlı Büyük Şehirlerinde ve Emeğin Başkenti Zonguldak’ta kutlanmaktadır.

4 Aralık tarihi, Madenciliğin piri olarak kabul edilen SANTA BARBARA’ya adanmış olup, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, Madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu Madenciler tarafından azize kabul edilen SANTA BARBARA’nın aynı zamanda İzmit’te yaşamış olması ve Efsanelerin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.

Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden biri olmuştur. Özellikle, insanlığın gelişim sürecinin son iki yüz yılındaki baş döndürücü ilerlemede yani 18. yüzyılda Avrupa‘da gerçekleştirilen sanayi devriminde, kömür ve demirin önemini yadsımak mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda da, bor, endüstriyel hammaddeler, metalik madenler, nadir toprak elementleri, trona, toryum vb. yeraltı kaynakları insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyici olmuş ve gelecekte daha da belirleyici olacaktır. Bu bakımdan, madencilik sektörü dün olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir.

Kömürü her türlü tehlike ve zorluk altında, yerin yüzlerce metre aşağısında çalışan maden emekçilerine, En başta Zonguldak Halkının sonra tüm Türk Milletinin vefa borcu bulunmaktadır. Yerin metrelerce altında halka hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan Maden Emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir. Evden her gün çıkarken eşiyle ve çocuklarıyla bir daha göremeyecekmiş gibi helalleşen başka bir meslek yoktur. Her vardiya başında ‘’Selametle’’ diye uğurlanan, Maden Ocaklarının girişinde ‘’Uğur Ola’’ yazan, çıkışta bir birlerine ‘’Geçmiş Olsun’’ diyen başka bir meslek yoktur.

17 Mayıs 2010’da Karadon da meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 30 Maden Emekçisinin ardından dönemin Çalışma bakanı, Ömer Dinçer ‘’Çok Güzel  Öldüler’’ ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘’Bu Mesleğin kaderinde var’’ diyerek, Ne kadar beceriksiz basiretsiz bir hükümet olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.

Son olarak, Tüm Maden Emekçilerimizin Bayramını kutlar, yerin yüzlerce metre altında çalışarak, Şehit olan Maden Mühendislerini ve tüm Maden emekçilerine saygı ve minnetle anıyoruz.

 

 

                                                                                                                                                             CHP ZONGULDAK
 İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI
AHMET ATEŞ

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz