12 Eylül ‘Basın Açıklaması’

394864_324123611037112_1440979799_n

Değerli Zonguldak halkı ve basın emekçileri;

12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden geçen 33 yılda, ülkemizin demokrasi ve özgürlük sınavı hiç bitmemiştir. Bundan tam 33 yıl öncesinde de, gözaltına alınan, tutuklanan, kuşkulu bir şekilde ölen insanların olduğu, işkencelerin karakollarda hüküm sürdüğü, cezaevlerinde insanların öldüğü, idamların yaşandığı bir ülkenin bugün içinde bulunduğu durum 33 yıl öncesi ile aynıdır.

12 Eylül askeri darbesiyle başlayan neo-liberal dönüşümler ; hem ekonomik anlamda önünü göremeyen bir Türkiye yaratmış,hem de gençlerin siyasete uzak kalması ve apolitik diye nitelendirdiğimiz genç kuşakların ortaya çıkmasında temel etken olmuştur.

Teknolojik ve bilimsel ilerlemenin hız kazandığı bir çağda, 2013 yılında, böyle bir tespitte bulunmak ise, ülkemizin ilerleyen bir trende sürekli geriye doğru gittiğinin açık kanıtıdır.

Binlerce tutuklu öğrenci var. Sadece, poşu taktığı için yirmi beş ay boyunca tutuklu kalan öğrenciye 11 yıl hapis cezası veriliyor. Bir tane yumurta bulundurmanın kırk dört ay hapis cezasına denk geldiği bir ülkede yaşıyoruz.

12 Eylül zihniyetinden ve yasalarından kurtulmayı dilinden düşürmeyen bu iktidar 12 Eylül’ün kurumlarının ve yasalarının arkasına sığınmıştır. 12 Eylül’ün bir ürünü olan YÖK ile ilgili hiçbir düzenlemeye gidilmemiş, 12 Eylül’ün seçim barajına ilişkin hiçbir girişimde bulunulmamıştır.

Ama AKP hükümeti şunu unutmamalıdır ki ;biz CHP Gençlik Kolları olarak geçmişten geleceğe sürdürdüğümüz bu özgürlük mücadelesinde şartlar her ne olursa olsun,her yanlış adımlarında karşılarında olacağız.Bugün onlar iktidar da olabilirler ama halkın çocukları halkın iktidarını er ya da geç kuracaklardır.

12 Eylül Askeri Darbesinde yaşamını yitiren tüm solcu, devrimci, yurtsever halk evlatlarını saygıyla anıyorum. Mücadeleleri mücadelemize ışık tutsun diliyorum.

CHP ZONGULDAK
İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI
AHMET ATEŞ

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz